نقشه راه یادگیری داده کاوی

علم داده رشته در حال ظهوری است که به جمع‌آوری، آماده‌سازی، تحلیل، بصری‌سازی، مدیریت و نگهداشت اطلاعات در حجم بالا می‌پردازد. دریسکول در سال ۲۰۱۴ علم داده را این طور تعریف می‌کند: علم داده مهندسی عمران داده‌هاست.

کلمه بیگ دیتا و داده کاوی یک اصطلاح کلی و سطح بالا هست مثل عبارت هوش مصنوعی که کلی زیر شاخه داره ….
پس در قدم اول باید تصمیم بگیریم که در کدام یک از زیر شاخه های بیگ دیتا میخواهید فعالیت کنید …

معمولا بیگ دیتا در سه حوزه ی
– ذخیره و بازیابی داده های حجیم
– تحلیل اطلاعات و داده کاوی
– بازنمایی و بصری سازی اطلاعات

به نظر من روش درست اینه که متخصصین به این سه حوزه تسلط داشته باشند و یادگیری را از ذخیره و بازیابی شروع کنند….

برای ورود به حوزه Big Data Engineer لازم هست با معماری ها، پلتفرم‌ها و ابزارهای مطرح حوزه Big Data آشنا بشوید. پایگاه داده های NOSQL و اکوسیستم آپاچی هدوپ و موتور پردازشی اسپارک، جز معروف ترین پلتفرم ها در پروژه های حال حاضر بیگ دیتا در داخل و خارج کشور هستند.

🔅برای یادگیری دو حوزه کتاب های مطرح انتشارات O’reilly و شرکت در دوره های آنلاین وب سایت های مانند Coursera و Edx پیشنهاد می شود. (البته اکثر دوستان به علت ضعف زبان و عدم درک درست از مبانی داده های حجیم نمیتوانند بهره‌برداری مناسبی از دوره های آنلاین داشته باشند)

🔅به صورت کلی در مبحث بیگ دیتا با توجه به پیچیدگی ها و وجود ابزارها و پلتفرم های متعدد توصیه میکنم بعد از پیدا کردن یک دید مناسب نسبت به این حوزه به صورت پروژه محور یادگیری را انجام بدهید. و حتما از بستر های ذخیره و بازیابی مانند NOSQL ها شروع کنید چون تا در رابطه با ذخیره صحیح بیگ دیتا دیدی نداشته باشید باقی موارد خوب درک نخواهد شد.

معرفی نرم افزار مانیتورینگ زبیکس

زبیکس Zabbix یک نرم‌افزار متن باز برای پایش شبکه‌ها و نرم‌افزارها در سطح سازمانی است ، که توسط الکسی ولادیشو Alexei Vladishev ایجاد شده‌است. این نرم‌افزار برای پایش و تشخیص وضعیت سرویس‌های شبکه‌ها، سرورها و دیگر سخت افزارهای شبکه طراحی شده‌است.
Zabbix یک نرم افزار قدرتمند در زمینه مانیتورینگ و جمع اوری اطلاعات در شبکه میباشد. با استفاده از این نرم افزار میتوانید بصورت Real-Time بیش از 10 هزار سرور، ماشین مجازی و دیگر سخت افزار های شبکه ای را هم زمان مانیتور کنید. Zabbix در کنار جمع اوری اطلاعات، با استفاده از یک رابط کاربری مناسب انواع Graph ها و Map ها را در اختیار شما قرار میدهد تا به بهترین شکل تمامی سخت افزار های مورد نظر را زیر نظر داشته باشید.کارایی بسیار قدرتمند این ابزار در جمع اوری اطلاعات و انالیز، آن را برای سازمان های بزرگ مناسب میسازد. مانیتورینگ توضیع شده نیز با استفاده از Zabbix Proxies امکانپذیر میباشد.

(بیشتر…)

اینترنت اشیا

اینترنت اشیا ، یا اینترنت چیزها (Internet of Things) یک مبحث نسبتاً جدید است که در سناریوهای ارتباطات بی‌سیم و مدرن به سرعت در حال رشد است. ایده اصلی این مفهوم، حضور فراگیر انواع اشیاء در اطراف ما است،از جمله تگ‌های RFID، سنسورها، محرک‌ها، تلفن‌های همراه و غیره – که از طریق طرح‌های آدرس‌دهی منحصربه‌فرد قادر هستند با برقراری ارتباط با یکدیگر و همکاری برای دستیابی به اهداف مشترک هماهنگ شوند. عبارت اینترنت اشیاء، نخستین بار در ۱۹۹۹ میلادی توسط کوین اشتون بریتانیایی معرفی شد. اشتون این مفهوم را در قالب دنیایی که در آن هر چیز و هر شی‌ای، دارای هویت دیجیتال باشد و کامپیوترها آن‌ها را کنترل و مدیریت نمایند، مطرح نمود.

(بیشتر…)

پردازش ابری

پردازش ابری یعنی نگه‌داری و دسترسی به داده‌ها و برنامه‌ها به‌جای اینکه فقط به رایانه‌ی شما محدود باشد، در سراسر اینترنت در دسترس قرار بگیرد. کلود را می‌توان استعاره‌ای برای اینترنت دانست.
کلود درباره‌ی هارد درایو فیزیکی رایانه‌ی شما نیست. هنگامی که داده‌ها را روی هارد دیسک خود ذخیره می‌کنید یا برنامه‌ای را از روی هارد اجرا می‌کنید، در واقع با فضای ذخیره‌سازی و پردازش محلی کار کرده‌اید. در این شرایط هر آنچه نیاز دارید از نظر فیزیکی به شما نزدیک است و این یعنی می‌توانید به‌آسانی و با سرعت بالا به داده‌های خود دسترسی داشته باشید. در واقع روش عملکرد صنعت کامپیوتر برای چند دهه شبیه به شیوه‌‌ی کار شما با هارد درایوتان بوده است.

(بیشتر…)

معرفی ITIL

ITIL کوتاه شده عبارت (IT Infrastructure Library) به معنای کتابخانه ای از بهترین روش ها و شیوه های مدیریت و نظارت بر زیرساخت فناوری اطلاعات است. هدف ITIL این است که به شما کمک کند تا کیفیت سرویس های IT را به گونه ای بهبود بخشید که منافع مشتریان و منافع مربوط به حوزه کسب و کار، به یک اندازه تامین گردد. ITIL با ارائه دستورالعمل هایی فراگیر به کمک بهترین روش ها و شیوه های موجود مربوط به مدیریت سرویس ها فناوری اطلاعات که به اختصار ITSM (IT service management) نام دارد، سعی می کند تا به حوزه کسب و کار کمک کند. مدیران IT، تحلیل گران سیستم ها، تجزیه و تحلیل کنندگان کیفیت، مدیران سیستم، مدیران عملیات، مدیران پایگاه داده و به زبانی ساده هر کسی که به نوعی با مدیریت سرویس های IT در ارتباط است می بایست مدرک ITIL را داشته باشد. توانمندی های که این مدرک به دارندگان آن اعطا می کند موجب شده است تا سازمان و شرکت ها به هنگام استخدام افراد، متخصصانی را در الویت قرار بدهند که علاوه بر گذراندن دوره ITIL در آزمون ITIL نیز شرکت کرده و مدرک بین المللی آن را کسب نموده باشند.

(بیشتر…)