معرفی نرم افزار مانیتورینگ زبیکس

زبیکس Zabbix یک نرم‌افزار متن باز برای پایش شبکه‌ها و نرم‌افزارها در سطح سازمانی است ، که توسط الکسی ولادیشو Alexei Vladishev ایجاد شده‌است. این نرم‌افزار برای پایش و تشخیص وضعیت سرویس‌های شبکه‌ها، سرورها و دیگر سخت افزارهای شبکه طراحی شده‌است.
Zabbix یک نرم افزار قدرتمند در زمینه مانیتورینگ و جمع اوری اطلاعات در شبکه میباشد. با استفاده از این نرم افزار میتوانید بصورت Real-Time بیش از 10 هزار سرور، ماشین مجازی و دیگر سخت افزار های شبکه ای را هم زمان مانیتور کنید. Zabbix در کنار جمع اوری اطلاعات، با استفاده از یک رابط کاربری مناسب انواع Graph ها و Map ها را در اختیار شما قرار میدهد تا به بهترین شکل تمامی سخت افزار های مورد نظر را زیر نظر داشته باشید.کارایی بسیار قدرتمند این ابزار در جمع اوری اطلاعات و انالیز، آن را برای سازمان های بزرگ مناسب میسازد. مانیتورینگ توضیع شده نیز با استفاده از Zabbix Proxies امکانپذیر میباشد.

زبیکس گزینه های بسیاری برای مانیتورینگ تجهیزات ارائه میدهد :

پشتیبانی از پروتکل SNMP :
زبیکس از پروتکل SNMP که دراکثر تجهیزات شبکه مانند سویچ ها ، روترها و سروها وجود دارد ، پشتیبانی میکند. که میتواند با تهیه اطلاعات مربوط به شبکه ، سی پی یو ، حافظه ها ، وضعیت پورت ها نقش بزرگی در مدیریت شبکه داشته باشد.

مانیتورینگ VMware :
با استفاده از زبیکس میتوانید از طریق Low Level Discovery به صورت اتوماتیک انواع سیستم های مجازی سازی مانند VMware , VSphere , VMware VCenter , Hypervisor , HyperV را شناسایی و مانیتور کنید.

سفارشی سازی :
اگر در سازمان خود داده های خاصی دارید و نیاز به مانیتورینگ سفارشی سازی شده دارد با استفاده از زبان برنامه نویسی pytone , perl , shell , php و یا هر زبان برنامه نویسی دیگری قادر به گسترش یا سفارشی سازی این سیستم مانیتورینگ خواهید بود.

مانیتورینگ دیتابیس و وب سرویس ها :
زبیکس قادر خواهد بود که انواع دیتابیس ها SQL Server , MySQL , PostgreSQL , Oracle که اطلاعات مهمی مانند اطلاعات مشتریان ، امور مالی و مانیتور کردن سرعت دانلود و آپلود یا در دسترس بودن سایت ها ، سرورها ، فروشگاه ها و … که در ان نگهداری میشود را مانیتور کند.
زبیکس حتی به مدیران سایت ها این امکان را میدهد که تمامی صفحات وب سایت را به صورت جداگانه مانیتور کرده و صفحاتی هم که احتیاج به لاگین کردن دارند با وارد نمودن Username و Password وارد آن شده و وضعیت انجا را تحلیل کند.

 

مانیتورینگ سرورهای جاوا :
زبیکس بعد از نسخه 2 یک قابلیت جدیدی که به زبان جاوا نوشته شده ، به نام Zabbix Java Gateway را اضافه کرده که امکان مانیتور کردن نرم افزارهای مبتنی بر Java را با استفاده از JMX (Java Management Extensions) ایجاد مینماید و زبیکس درخواست مورد نظر را از طریق ارسال JMX Counter مناسب به سمت Zabbix Java Gateway ارسال مینماید و Zabbix Java Gateway جواب ها را بدون نیاز به هیچ نرم افزار دیگری از نرم افزار های مبتنی بر Java دریافت کرده و به سمت سرور ارسال می نماید ، که دارای اهمیت زیادی میباشد.

مانیتورینگ سخت افزاری :
مانیتورینگ زبیکس این امکان را میدهد ، سخت افزارهایی که دارای قابلیت IPMI میباشند را بدون نیاز به هیچ واسطی و به صورت مستقیم وصل شده و اطلاعات مورد نیاز خود را مانند درجه حرارت ، سرعت فن ، وضعیت هاردها و … دریافت نماید و در صورت بروز مشکل مانند بالا رفتن درجه حرارت و … یک دیوایسی از طریق اجرای دستورات IPMI در بستر شبکه نسبت به روشن یا خاموش کردن تجیزات شبکه اقدام نماید.

مانیتورینگ شرایط محیطی :
با استفاده از زبیکس میتوانید از سنسورهایی که جهت کنترل رطوبت و دما و نیز درجه فشار محیط به کار میروند با مانیتورینگ شرایط محیطی اقدام فرمایید.

پایش بدون نیاز به عامل نرم افزاری :
بعضی اوقات ممکن است استفاده از Agent روی یکسری از سیستم ها و تجهیزات وجود نداشته باشد که این سیستم قابلیت مانیتورینگ را به صورت Agent Less یعنی بدون نیاز به Agent را ارائه میدهد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *